Menü Kapat

Kulak Koruma Koruyucu İş Güvenliği Ekipmanları

Kulak Koruma Koruyucu İş Güvenliği Ekipmanları

Kulak Koruma Koruyucu İş Güvenliği Ekipmanları sayesinde yüksek sesli çalışma ortamlarında hem rahat çalışın.  Kulak ve Beden sağlığınız her şeyden önemlidir.

Kulak Koruma, Kişisel Koruyucu Malzeme, bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik risklerine karşı korunmak için çalışanlarca giyilmek, takılmak veya taşınmak amacıyla tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzemedir. İş yerinde güvenlik personelin iş güvenliği kuralları ve kişisel koruyucu malzemeleri doğru kullanımı ile sağlanır. Kişisel koruyucu malzemeler arasında bulunan kulak koruyucular kulaklarımızı aşırı gürültüden kaynaklanan zararlardan korur.

Kulak Koruma Ekipmanları
Kulak Koruma Ekipmanları

Kulak koruyucuları iş güvenliği ekipmanları ve malzemelerine; Kulak tıkaçları ve benzeri cihazlar, tam akustik baretler, endüstriyel baretlere uyan kulaklıklar, düşük frekanslı kapalı devre haberleşme alıcısı olan kulak koruyucuları ve iç haberleşme donanımlı kulak koruyucuları örnek olarak verilebilir. Bunlardan kulak tıkaçları ve manşonlu kulaklıklar; genelde ağaç, tekstil ve metal sanayi gibi gürültü seviyesinin yüksek olduğu işlerde kullanılır. Gürültülü bir ortamda çalışan bir insanın, dikkati dağılır, verimi düşer, yorgunluk ve baş ağrısı şikayeti başlar, yüksek sesle konuşma alışkanlığı edinir, sinirsel ve ruhsal rahatsızlıklar baş gösterir, işitme kaybı belirir ve çalışma ortamında kaza ihtimali artar.

Gürültülü ortamlarda çalışırken yukarıda belirtilen rahatsızlıklar ile karşılaşılmaması için hem iş güvenliği kuralları hem de kişisel koruyucu malzemeler içerisinde yer alan kulak koruyucuları kullanmaya çok büyük özen gösterilmesi gerekmektedir.

Gürültülü çalışma ortamlarında, ses geçirmeyen kulaklık kullanmak son derece önemlidir çünkü işitme kaybının sonuçları çok ağırdır. Peki, endüstriniz için doğru kulak koruyucu nasıl seçebilirsiniz?

Kablolu kulaklık, tek kullanımlık sünger kulaklık, bantlı kulaklık, barete takılabilir ayarlanabilir kulaklık olarak 4 çeşit kulak koruyucu vardır. En iyi kulak koruyucu seçmek için 5 ipucunu aşağıda sizler için derledik.

1 – Doğru Kulak Koruyucu Seçmek için 5 İpucu

Kulak Koruyucunuzun Standartlara Uygun Olması

Kulak koruyucunuzun standardı, 2012 yılı 6331 sayılı iş güvenliği ve sağlığı kanunun güvenlik gereçlerini kapsaması gerekir. Özellikle inşaat, yol yapım, mobilya-ahşap işleme, plastik işleme, matbaa, tekstil ve dökümhane gibi gürültülü endüstriler için standart desibelden daha yüksek sese maruz kalındığında doğru kulak koruyucu ürünler için belirlenmiş standartlar aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki standartları karşılayan kulak koruyucu bulmaya dikkat edilmelidir.

 1. EN 352-1 Kulaklıklar için.
 2. EN 352-2 Kulak tıkaçları için.
 3. EN 352-3 Barete takılabilir kulaklıklar için.
 4. EN352-4 İletişimli kulaklıklar için.

2- İşinize Uygun İş Kulaklığı Seçilmesi

Sektörünüz için doğru işitme korumasını seçerken, filtrelenmesi gereken ses düzeyini ve hangi seviye tutulması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Minimum kaç dB korumaya gereksinim olduğunu tespit etmek için hangi seviyede ses azaltması gerektiğini bulmanız gerekmektedir.

  • Örneğin;
  • Çekiç, elektrikli testere, çim biçme makinesi, motosiklet için 100-120 dB
   • – Marangozluk, inşaat ve benzeri işlerde
  • Jet motorları ve silah sesleri poligon kulak koruyucuları için 140 dB (ağır ses seviyesi)
   • – Havaalanı, endüstri, polis ve atıcılık poligon işlerinde

İşletmeniz veya kişisel kullanımlarınız için bu oranlarda göz önünde bulundurmanız gereklidir. Örneğin; motosiklet kullanıcıları, motosiklet kulak tıkacı kullanmalıdır.

Bulunduğunuz ortamda korumanın gerekli olup olmadığına kesin karar vermek için en iyi yol bir uzmanın gürültünün olduğu ortamda gözlem ve ölçüm yapması olacaktır.

3- Kulaklık Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

İş güvenliği uzmanınızın düzenli aralıklarla ses geçirmeyen kulaklıkları kontrol etmeli ve en az yılda bir kez değiştirilmelidir. Kullanıcı tarafından basit bakımları yapılmalı ve uygun saklama koşullarında saklanmalıdır. Düzgün bir şekilde saklanmaz ise kir güneş, ısı, soğuk vb unsurlara bağlı olarak daha hızlı bozulabilir.

4- Konfor ve Uyum

Tek kullanımlık sünger kulak tıkacı konfor sağlar. Bakteri ve kir barındırabilecekleri için günlük olarak değiştirilmesi daha uygundur. Baretlere takılabilir kulaklıklar baş korumanızı engellememek için tasarlanmıştır. Bantlı kulaklıklar ise ayarlanabilir kayışlarla ve yumuşak kulak yastıklarına sahiptir. Ortamınıza uygun özellikte koruyucuyu, çalışma şeklinize uyum sağalacak modelde seçmelisiniz.

5- Kolay Bakım ve Saklama

 1. Bantlı kulak tıkaçları temizleme ve saklama için;
 2. – Hafif ıslak bir bez silin.
 3. – Yumuşak bir fırça ile kulak yastıklarını etrafını temizleyin
 4. – Fazla güneşten ve hasarlardan kaçının
 5. – 2 / 4 hafta bir kulak yastıklarını değiştirin.

Tek kullanımlık kulak tıkaçlarının her gün atılması önerilir (Hijyenik açıdan önemlidir ve Kulak tıkaçları fiyatları uygundur)

Kulak koruyucular çalışanlarının güvende mutlu tutmak için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru kulak koruyucu seçerken bilinçli bir karar vermeye dikkat etmek gerekir. İş güvenliği uzmanınıza danışın ve çalışanlarınız için en rahat yer eratas.com.tr


İstanbul ve Diğer İlçe Ve Şehirler İş Güvenliği Ekipmanları Bloglar


Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

Bir önceki yazımız olan Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret İş Güvenliği Ekipmanları başlıklı makalemizde Baret, Baş Koruma ve İş güvenliği ekipmanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir