Menü Kapat

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret İş Güvenliği Ekipmanları

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret İş Güvenliği Ekipmanları

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret İş Güvenliği Ekipmanları işçi ve iş veren tarafından en çok kullanılması istediği koruyucu ekipmanlardan biridir. İş Güvenlik alanında en çok tercih edilen ürünlerden olan baş ve kafa koruma için üretilen baretlerin de kendi içlerinde kalitesine göre ayrıldığını önemle söylemek isteriz.

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret İş Güvenliği Ekipmanları neden kullanılır ? İnsan vücudunun her parçası yaralanmaya veya hasara karşı savunmasızdır ve kafanızda istisna değildir. Şiddetli kafa yaralanmaları, yaşamı değiştiren güçsüzlüklere yol açabilir ve aşırı durumlarda artık çalışamayacağınız anlamına gelebilir. Baş koruması, düşme, kaza ve ağır malzeme ya da makinelerin taşınması sonucu yaralanma riskinin artması nedeniyle inşaat gibi ortamlarda çalışanlar için özellikle önemlidir.

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret ; Yaralanmaya Karşı Doğru Ekipman Kullanın

Kafa Koruma Ekipmanları
Kafa Koruma Ekipmanları

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret bu kavram, dünyanın neresinde olursanız olun aynı baş koruma ilkeleri geçerlidir. KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) açısından baş koruması, darbe yaralanmalarına ve bazı yanık yaralanmalarına karşı koruma olarak kabul edilir. Genellikle saçlı deri bölgesini ve bazen çeneyi korur. Yüz, bazı spor kaskları dışında genellikle dahil değildir. Göz ve yüz koruması, gürültü koruması ve solunum koruması, ayrı KKD türleridir. Koruyucu kıyafet standartları, kafanın kimyasal, biyolojik ve radyoaktif tehlikelerden korunmasını içerir.

Kafa yaralanmaları çok karmaşık olabilir. Bazıları kaza olduğunda belli olurken diğerleri kazadan saatler veya günler sonra ortaya çıkar. Bir kafa travması, kafatasını ve içindeki farklı hasar türlerini içerir. Bu aynı zamanda boyun yaralanmalarını da içerebilir. Bir kazada genellikle farklı kafa travmaları meydana gelir. Tıbbi araştırmalar, kazalarda meydana gelen kafa yaralanmalarının türleri ve bu yaralanmaların nasıl oluştuğu hakkında birçok yararlı bilgi sağlamıştır. Bununla birlikte, kafa travmaları çok karmaşık olabileceğinden, bu yaralanmalara neden olan kesin mekanizmalar hala tam olarak anlaşılamamıştır. Kafa travması, kazalarda hala en yaygın ölümcül yaralanma nedenlerinden biridir. Bu yüzden doğru baş korumasını seçmek ve sonrasında onu doğru kullanmak oldukça önemlidir. Doğru bir baş koruması seçmek hem sağlığınızı hem de cüzdanınızı koruyacaktır. Tıpkı taşınabilir bir bilgisayar gibi, beyin de kırılgandır ve ambalajı, onu tüm şoklardan ya da darbelerden koruyacak kadar güçlü değildir. Bu yüzden çalışırken beyniniz ve kafanız için uygun korumayı seçmeniz gerekiyor.

Kafa Koruma Baş Koruyucu Baret ; Baş korumanın genel amaçları:

Kafadaki kuvvet/ivme seviyesini “kabul edilebilir” bir düzeye düşürmek.
Nesnelerin kafayı kesmesini veya delmesini önlemek.

Baş koruma standartları:

Sık sık başvurulan standartlar görebilirsiniz, ancak bunların ne işe yaradığını biliyor musunuz? Tıpkı diğer KKD’ler gibi, çoğu baş koruması, uyumlaştırılmış CEN standardının gerekliliklerine göre CE işaretlidir. Uyumlaştırılmış bir standardın gerekliliklerini karşılamak, KKD direktifinin temel gereksinimlerinin de karşılandığı ve CE işaretinin ilgili standart numarasının yanında olacağı anlamına gelir.

Standartlar ayrıca şu avantajları da sunar:

  • Üreticilerin, düzenleyicilerin ve tüketicilerin kullanabileceği bir özellik belirleme.
  • Ürünlerin kolayca karşılaştırılabilmesi için tanımlanmış bir minimum koruma performansı verilmesi.

Baş koruma standartları aşağıdakiler için performans gereksinimlerini belirler:

  • Penetrasyon direnci (keskin bir nesneyle)
  • Darbe sırasında şok emilimi
  • Kafada tutma
  • Kullanıcı için işaretler ve bilgiler
  • Her tür baş koruması için özel gereksinimler

Kaynak: https://www.eratas.com.tr/


İstanbul ve Diğer İlçe Ve Şehirler İş Güvenliği Ekipmanları Bloglar


Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

Bir önceki yazımız olan Göz Koruma İş Güvenliği Ekipmanları başlıklı makalemizde Göz Koruma, Göz Koruyucu ve İş güvenliği ekipmanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir