Menü Kapat

İş Güvenliği Malzemeleri Nelerdir

İş Güvenliği Malzemeleri Nedir ?

İş güvenliği malzemeleri nedir, iş güvenliği malzemeleri işimizi yaparken kullanmamız gereken malzemelerdir. Bu malzemeler sayesinde hem can güvenliğimiz hem de iş güvenliğimiz söz konusudur.

İş Güvenliği Malzemeleri Nedir
İş Güvenliği Malzemeleri Nedir

İş yerlerimizde de zorunlu olan iş ekipmanlarımızı kullanmamız mecburdur eğer kullanmazsak ceza alma olasılığı bile bulunmaktadır.  İş yerimizde ne tür güvenlik malzemeleri satılıyorsa kullanmalıyız. Bu ekipmanlar bir baret olabilir, eldiven olabilir, iş ayakkabısı olabilir, lanyard olabilir vs iş güvenliği malzemeleri olabilir.

Eğer kendinizi tehlikeye atmak istemiyorsanız sizde iş güvenliği malzemeleriniz kullanınız. Eğer kullandığınız malzemeler eskimiş, yıpranmış, aşınmış veya paslanmış ise onları kullanmayın. İş yerinizden veya bu tür malzemeler satan bir mağazadan alabilirsiniz.
Bu malzemeleri alırken genellikle plastiğine ve koruyucu demirlerinin de sağlam olup olmadığını kontrol edin.

Koruyucu Baret Ne İşe Yarar?

Koruyucu baret kaza anında işçiyi düşme, çarpma, elektrik çarpması gibi durumlarda başı koruyan güvenlik şapkasıdır. Koruyucu baret kullanmak olduğunca önemlidir.

İş Eldiveni Ne İşe Yarar?

Kullanan kişinin çalışma esnasında odun parçası veya çivi batması, kesilme, cisim batması gibi kazalara karşı korur. Bunların yanı sıra, iş elbiseleri, yangın güvenliği, şantiye güvenliği ile ilgili de çeşitli iş güvenliği malzemeleri de üretiliyor.

İş Ayakkabısı Ne İşe Yarar?

Atölyelerde, direklerde, ağır parça ve sivri cisimlerin çok olduğu iş yerlerinde çalışanların zarar görmesini önlemek amacıyla üretilen ayakkabılardır. Bu ayakkabıların bazı modellerinin uçlarında ise demir bulunmaktadır. Bu demirler ayağınıza sert veya ağır bir cisim düştüğünde hasarı en aza indirmek için yapılmıştır.

Bunlardan hariç daha birçok iş güvenliği malzemesi bulunmaktadır. Her işin kendine göre güvenlik malzemeleri bulunmaktadır. Bunlar kullananız gerçekten önemlidir sonuçta bir insanın yaşamı söz konusudur. Kullandığınız malzemeleri temiz bir şekilde toparlayıp kaldırırsanız malzemelerin ömrü daha da çoğalacaktır.


Bir önceki yazımız olan Kişisel Koruyucu İş Güvenlik Ekipmanı Kullanımı başlıklı makalemizde İş Güvenliği, Kişisel İş Güvenliği Ekipman ve Kişisel iş güvenlik ekipmanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir