Menü Kapat

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün Alımına Dikkat

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün Alımına Dikkat

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün Alımı Yaparken Dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için birleştirdik. Bu önemli yazımıza çok dikkat edin.

İş Güvenlik ekipmanları ürünleri hakkındaki bilgilerimizi Şiddetle tavsiye ettiğimiz yazımız üzerinden yorum yapabilir ya da görüşlerinizi bildirebilirsiniz. İş Güvenlik Ekipmanları alımı ve alırken yanılgıya düştüğünüz tüm önemli bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

” Ayrıca İş Güvenliği Malzeme ve Ürünleri sayfamıza göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. ”

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün
İş Güvenliği Ekipmanları Ürün

İş Güvenlik ekipmanları ürün tedarikçisi erataş sitesinden listenizdeki malzemelere ulaşabilirsiniz.

Her sektörün ya da firmanın yaptığı işe ve çalışma ortamına göre farklı risk faktörleri bulunmaktadır. Hızla ilerleyen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte işyerlerinde çalışanların güvenliğinde bazı açıklar ortaya çıkmıştır. Bu açıkların fark edilerek can kaybı ve yaralanmaların önüne geçmek amacıyla işyerlerini güvenli hale getirmek büyük önem kazanmıştır. Bu riskleri azaltmak için belirli yasalar ve yönetmelikler çıkarılmıştır. Bu yasalar çerçevesinde iş güvenliği alanında kullanılan ürünlerin belirli testlerden geçmesi ve sertifikalarının bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Çalışanların iş kazalarına uğramalarını önlemek amacıyla alınan bu tedbirlerin bütününe iş güvenliği denir.

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün Seçimi Amaca Uygunluğu

İş güvenliği malzemelerinin temel amacı i şyerlerinde çalışanların yaşadığı kazaların önüne geçmek ve güvenliği ön planda tutmaktır. İşe uygun ekipman seçiminde o malzemeye ne kadar ihtiyacınız olduğuna bakmanız ve o malzemenin sizin işinizin koşullarını karşılayıp karşılamadığını da belirlemeniz gerekir. İş güveliği malzemelerini seçerken aldığınız ürünün CE sertifikası olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu sertifika aldığınız ürünün Avrupa ürün normlarına uygunluğunu gösterir.

İş güvenliği malzemeleri mevzuat gereği veya çok sık yaşanan türde küçük kazaların etkilerini azalmak için alınırlar. Öncelikle gerçekten o malzemelere ihtiyacınız olup olmadığını ve ne kadar sayıda ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. İhtiyacınız olan iş güvenliği malzemelerinin karşılaması gereken koşulları da belirlemelisiniz.

Örneğin, bir çok farklı modelde iş ayakkabısı vardır. İş yerinde bulunan risklere uygun bir model seçmek daha doğru olur. İş güvenliği levhaları da çok farklı boyutlarda olabilir, yakın mesafeden görülecek levhaları küçük, uzaktan da görülmesi gerekenleri büyük ve net levhalar arasından seçebilirsiniz.

İş Güvenliği Ekipmanları Kişisel Koruyucuların Kullanımı

Hem çalışanların güvenliği hem de çevrenin güvenliği düşünülmeden üretilen çok sayıda iş güvenliği malzemesi vardır. Bu ekipmanlar kullanım sırasında çalışanı rahatsız eder. Bu rahatsızlıkla beraber çalışan bu ürünleri kullanmayı bırakabilir bu da iş kazasına sebep olabilir. Bu yüzden kişisel koruyucu ekipmanların kalitesi de önemlidir. Kişisel koruyucu ekipmanların amacı kendi sağlık ve güvenliğimizin yanında çevremizin güvenliğini de sağlamaktır. Kişisel emniyeti ise şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

  • Göz koruması
  • Baş koruması
  • Solunum sistemi korunması
  • İşitme duyusunun korunması
  • Giyinme
  • Eldivenler
  • Ayakkabılar
  • Kişisel aksesuarlar
  • Hijyen

İş Güvenlik Ekipmanları Sertifikalı Olmalı

Yukarıda listelediğimiz ve almayı düşündüğümüz kişisel koruyucular yani iş güvenlik ekipmanlarının sertifikalı olmasına dikkat etmeli ve uygun koşullarda üretildiğinden emin olmalıyız.  Sağlam olmayan ve tamamen kalitesiz olarak üretilen ekipmanların çalışma anında başınıza önemli işler açacağını unutmamalı ve yüksek dereceli iş kazalarının yanında bu yaralanmaların ölüm ile sonuçlanacağını da bir kenara yazmanız gerekir.

İşyerindeki risklerin önlenmesinin veya azaltılması amacıyla kişisel koruyucu donanım kullanılmalıdır. Bu kişisel koruyucu donanımların yani iş güvenliği ekipmanlarının taşıması gereken asgari şartlar ve özellikler yönetmelik ve çeşitli standartlarla belirlenmiştir.

Piyasada bulunan iş güvenliği malzemelerinin tamamına yakını ilgili standarda uygunluk belgesine sahiptir. Ancak yetersiz denetimler ve yaptırımlar nedeniyle sahip olduğu yeterlilik belgesindeki şartları yerine getiremeyen ürünlere çok sık rastlanmaktadır.

Bunun yanında firmalar zaman zaman yapılan işe uygun olmayan, gereksinimleri karşılamayan veya riskleri azaltmak yerine yeni riskler oluşturan iş güvenliği ekipmanları seçmekteler.

İş Güvenliği Ekipmanları Ürün Seçimi Test

İş güvenliği malzemeleri sektörünün gelişmesi ile beraber her türlü mali ve fiziki ihtiyaca uygun malzeme bulunmaya başlandı. Zaman zaman, yaşanan kazalardan sonra yapılan testlerde kişisel koruyucu donanımların sahip oldukları belgelerde belirtilen özelliklere aslında sahip olmadığı ortaya çıkmakta. Bunun anlamı firmaların test ve numune için ürettikleri ürünler ile seri olarak satışa sundukları ürünlerin aynı kalitede olmamasıdır.

Bu gibi durumları önlemek için, toplu olarak almayı düşündüğünüz iş güvenliği malzemesini kendiniz bir müşteri gibi gidip bir kaç adet satın alıp deneyebilirsiniz. Örneğin, iş ayakkabısı, baret, iş elbisesi, iş eldiveni, emniyet kemeri gibi malzemeleri, kendi çalışma şartlarınıza göre güvenli ortamlarda test edebilirsiniz.

İş Güvenlik Ekipmanlarının Etkilerini Değerlendirin

Çoğu çalışan, iş güvenliği önlemlerinin gerçekten tehlikeli bir durum olduğunda alındığını düşünür. İş güvenliği malzemesi alırken, çalışanların yaptıkları işe bakışlarını değiştirmemek çok önemlidir. Örneğin gürültü sınırı tehlikesi olmayan bir iş için kulak tıkacı bulundurursanız, bu durum çalışanlar arasında işin fazla gürültülü olduğu ve kulaklarına zarar vereceği algısı oluşturacaktır. Zaman içinde bu algı çalışanların kabul ettiği bir gerçek halini alır ve her fırsatta öne sürülür.

Bunun yanında bazı iş güvenliği malzemeleri, o riske hiç maruz kalmayan çalışanlara da verilebilir. Örneğin orta ve üst düzey yöneticiler, üretim alanında iş ayakkabısı giymelidir. Bu durum çalışanlar için örnek davranış oluşturacaktır.


İstanbul ve Diğer İlçe Ve Şehirler İş Güvenliği Ekipmanları Bloglar


Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

Bir önceki yazımız olan Tuzla İş Güvenliği Ekipmanları Kişisel Donanım başlıklı makalemizde İş güvenliği ekipmanları, Tuzla İş Güvenliği ve Tuzla İş Güvenliği Ekipmanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir