Menü Kapat

El Koruma Eldiveni İş Güvenliği Ekipmanları  

El Koruma Eldiveni İş Güvenliği Ekipmanları

El Koruma Eldiveni, İş Güvenliği Ekipmanları, Eldivenler  işçi sağlığı bakından olmazsa olmaz güvenlik ekipmanlarından birisi diye biliriz. İşini elle yapanların vazgeçilmezi İşçi Eldivenleri.

El Koruma Ekipmanları
El Koruma Ekipmanları

El koruma Eldivenleri yazımızdan önce İş güvenliği ve sağlığı istatistiklerine göre dünyada kaydedilebilir işyeri olaylarının yüzde 40 ila 60’ını el kazaları ve el yaralanmaları oluşturuyor. Çalışmak için bir çift el koruma eldiven seçmek, doğru uyumu ve formu bulmanın ötesine geçen bir seçimdir. Farklı tipteki iş güvenliği eldivenleri, farklı el koruması türleri sunar. Herkese uyan tek bir yaklaşım kullanmak yerine, belirli işler için kullanmak isteyeceğiniz belirli eldivenler vardır. İşiniz için doğru eldiveni kullanıp kullanmadığınızı nasıl anlarsınız? Bu kılavuz, farklı iş güvenliği eldiveni türünü ve ne zaman kullanılması gerektiğini anlatmak için derlendi.

El Koruma Eldiveni: İş Güvenliği Eldiveni Seçimi

El Koruma Eldiveni seçerken, uygunluk, işlev ve gerekli koruma seviyesi dikkate alınmalıdır. Doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Bir sıyrık veya kesik gibi basit bir yaralanma bile, iş gününü on parmakla veya yalnızca dokuz parmakla bitirmek arasındaki fark anlamına gelebilir. Ama koruyucu eldiven seçerken nereden başlıyorsunuz ve iş için doğru eldivene sahip olduğunuzu nereden biliyorsunuz? Bu makale, başlıca el koruma seçeneklerinin üzerinden geçecek ve işçilerinizi en iyi şekilde güvende tutacak eldiveni seçmeniz için size bazı tavsiyeler verecektir.

El Koruma Eldivenleri

Yaptığınız iş veya branş üzerinden ellerinizi korumak isteyeceksiniz. Bunun için geniş bir ürün yelpazemiz bulunmaktadır. Ürünlerimizi inceleyerek kendinize en uygun ekipmanı bulabilir ve satın alabilirsiniz. Şimdi İsterseniz İş güvenlik Eldivenleri Ürünlere Göz Atabilirsiniz.  Ya da isterseniz ana şirketimiz olan Erataş İş Güvenliği Ekipmanları  sitemizin  El Koruma Eldivenleri üzerine yapılmış Erataş Ürün sayfasını kullanabilirsiniz.

El Koruma Eldiveni: Kumaş veya Pamuk Eldivenler

El Koruma Ekipmanları
El Koruma Ekipmanları

Kumaş veya pamuk eldivenler (bazen astar olarak da adlandırılır), çalışanın cildi ile kullandıkları aletler ve malzemeler arasında ince, nefes alabilen bir katman sağlar. Bu eldivenler, delinme tehlikelerine, tırtıklı malzemelere, açık alevlere veya sıcak yüzeylere karşı minimum koruma sağlar. Bununla birlikte, sıyrıkları veya sıyrıkları önlemek için yeterince bariyer sağlayabilirler ve ayrıca işçinin ellerini temiz tutmaya yardımcı olurlar. Bu tür eldivenler, daha soğuk iklimlerde çalışırken bazen daha büyük bir eldivenin altında bir taban katmanı olarak kullanılır (dolayısıyla astar takma adıdır). Bazı üreticiler, tutuşu iyileştirmek, korumayı artırmak veya eldivene güç katmak için eldivenin kumaşına bir kaplama ekler.

El Koruma Eldiveni: Kaplamalı Kumaş Eldivenler

Bunlar genel amaçlı eldivenlerdir. Standart bir kumaş eldivene kıyasla daha yüksek düzeyde delinme ve kesilme direnci, tuğla gibi beton öğelerin alkalinitesinden daha fazla koruma ve gelişmiş kimyasal direnç sunarlar. Aşağıdakiler dahil birçok farklı kaplama mevcuttur:

 • Lateks
 • Nitril
 • Poliüretan
 • PVC

Göreviniz için hangi kaplamanın doğru olduğu, istenen uygulama için bir risk değerlendirmesi ile belirlenmelidir. Bu eldiven türü yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bazı kaplamaların daha soğuk çalışma sıcaklıklarında daha az esnek hale geldiği ve ellerden ısının kaçmasına izin vererek daha az yalıtım özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir. Bu tür bir eldiven bir miktar kimyasal direnç sunarken, gerektiğinde özel bir kimyasal eldivenin yerini alamaz.

El Koruma Eldiveni: Lateks, Nitril veya Sentetik Eldivenler

Bu eldivenler, laboratuvarlarda ve sağlık bakımı ortamlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdakilere karşı koruma sağlarlar:

 • Biyolojik tehlikeler
 • Yağlar
 • Çözücüler
 • Gres
 • Kimyasallar

Tipik olarak biçim uydururlar, bu da kullanıcıya küçük öğeleri manipüle etmek ve ince işler yapmak için daha fazla el becerisi verir. Ancak bu tür bir eldiven, delinmelere veya keskin ve aşındırıcı yüzeylere karşı yeterli koruma sağlamayacaktır.

El Koruma Eldiveni: Deri Eldivenler

El Koruma Ekipmanları
El Koruma Ekipmanları

Deri eldivenlerin geniş bir kullanım alanı ve birçok kullanışlı özelliği vardır. Deri, iyi bir tutuş sağlayan, kıvılcımlara dirençli ve keskin veya aşındırıcı yüzeylere karşı koruma sağlayan bir malzemedir. Bu koruma, eldiven, örneğin kaynaktan gelen ısı veya yükleri düşürürken avuç içlerinden geçen bir halattan kaynaklanan sürtünme gibi orta seviyelerde ısıya maruz kaldığında bile devam eder. Deri eldivenler yüksek dayanıklılık, işlevsellik ve mükemmel bir uyum sağlar, ancak çok fazla ısıya maruz kaldıklarında sertleştikleri veya büzüldükleri bilinmektedir. Deri ile ham deri arasında bariyer görevi gören bir astarla eşleştirilmedikleri zaman elleri de kurutabilirler. Bu eldiven türü büyük ölçüde kaynak yaparken kullanılır. Kevlar veya kışlık astar gibi çeşitli yerleşik astarlarla da mevcuttur, bu da onu endüstriyel el koruması için çok yönlü bir seçim haline getirir.

Alüminize El Koruma  Eldivenleri

Bunlar, yüksek ısıya dayanıklı eldivendir, kaynak işlemlerine uygundur ve ayrıca fırın ve dökümhanelerde veya yüksek ısı fırınları olan laboratuvarlarda kullanılır. 1.100 C Dereceye kadar olan uygulamalarda ısı koruması sağlayabildikleri için yalıtkan ve yansıtıcı özelliklerde üretilirler.

Kevlar El Koruma  Eldivenleri

Kevlar eldivenler endüstriyel el koruması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Malzeme, kesilmelere ve aşınmalara karşı olağanüstü dirençli, hafif ve dayanıklı bir eldivene izin verir. Kevlar ile üretilen eldivenler çok çeşitli endüstriyel uygulamalara sahiptir ve Kevlar ayrıca çeşitli diğer eldiven stillerini desteklemek için astar olarak da kullanılır.

Kesilmeye ve Delinmeye Dayanıklı Eldivenler

Bu eldivenler, özellikle ellerin delinmesini önlemeye adanmıştır. Balık derisini taklit etmek için üretilmiş dokunmuş Kevlar eldivenler veya eldivenler olabilirler. Bunlar, iğneler, kırıklar ve diğer önemli delinme riski maruziyetlerinden penetrasyonu saptırmak için ölçek veya pul benzeri bir yapı kullanır.

Darbeye ve Titreşime Dayanıklı Eldivenler

Çoğu insan eldeki titreşim veya darbeden olumsuz etkilenmiştir. Aslında, el-kol titreşim sendromu (HAVS), güvenlik profesyonellerinin hızla ilgilendiği bir konu haline geliyor. Neyse ki, piyasada bu riski azaltmak için özel olarak tasarlanmış eldivenler var. Bir darbeden enerjiyi emmek ve ellere titreşimi azaltmak için çalışırlar. Darbeye dayanıklı veya titreşime dayanıklı eldivenler, enerjinin ellerinize aktarılabileceği bir işle uğraşıyorsanız ihtiyacınız olan el koruması olabilir veya uzun bir süre boyunca tekrar tekrar darbe veya titreşim alacaksınız. Titreşime dayanıklı eldivenler, işçilerin tüm vardiya boyunca bir öğütücü kullanabilecekleri imalat işlerinde veya kırıcıların ve diğer pnömatik aletlerin uzun süre kullanılabileceği inşaat ve otomotiv endüstrilerinde çok değerlidir.

Kimyasal ve Sıvıya Dayanıklı Eldivenler

Hangi kimyasala veya sıvıya dayanıklı eldivenin kullanılacağına karar vermek küçük bir girişim değildir. Endüstriyel hijyenin önemi genellikle küçümsenir ve kimyasalların ciltten emilmesi ciddi uzun vadeli veya acil sağlık etkilerine neden olabilir. Bir ürünün MSDS’sine başvurmak, o kimyasal malzemeyi tutarken sizi güvende tutmak için gereken uygun koruma düzeyini belirlemenize yardımcı olacaktır. İşte kimyasala dayanıklı eldivenlere ve bunların uygulamalarına ilişkin bazı örnekler.

Butil Lastik Eldivenler

Bunlar tipik olarak, işçiler bir maddeyle uzun süreli temas halinde olacaksa kullanılır. Ayrıca su ve buhar geçirgenliğine karşı direnç sağlarlar. Butil kauçuğu ayrıca aşağıdaki gibi malzemelere karşı koruma için kullanılır:

 • Ketonlar, esterler, alkoller
 • Alkali
 • Nitrik asit
 • Sülfürik asit
 • Hidroklorik asit
 • Peroksitler

Doğal Lateks / Kauçuk Eldivenler

Tesadüfi temas durumları için tasarlanmıştır. Biyolojik tehlikeler ve su bazlı sıvılar için uygundur.

Neopren Eldivenler

Tipik olarak aşağıdakiler gibi malzemelerle uzun süreli temas durumlarında kullanılır:

 • Asitler
 • Bazlar
 • Alkoller
 • Yakıtlar
 • Peroksitler
 • Hidrokarbonlar
 • Hidrolik sıvılar
 • Benzin
 • Alkoller
 • Organik asitler

Nitril Kauçuk Eldivenler

Nitril eldivenler çok yönlü, genel kullanım amaçlı eldivenlerdir. Tesadüfi temas için tasarlanabilirler (tek kullanımlık muayene eldivenleri gibi) veya uzun süreli temasın amaçlandığı durumlar için daha kalın bir formatta sunulabilirler. Nitril eldivenler, aşağıdaki gibi malzemeleri korumak için kullanılır:

 • Çözücüler
 • Petrol yağları
 • Benzin
 • Gresler
 • Bazı asitler ve bazlar

Önce Tehlikeleri Belirleyin

Bu el koruması derlemesinden de görebileceğiniz gibi, ergonomik, endüstriyel hijyeni veya acil güvenlik tehlikelerini etkisiz hale getirmek için birçok seçeneğimiz var. Hangi tür el korumasının sizin için doğru olduğunu belirlemenin ilk adımı, tehlikeleri ve ilgili el koruma önlemlerini belirlemektir. Tam el koruması, gün boyunca birden fazla tipte eldiven kullanmayı bile gerektirebilir. Geniş seçenek yelpazesi, güvenlik eldivenlerinin seçilmesini göz korkutucu hale getirebilir. Ancak bu listeyle doğru seçimi yapmak için iyi bir donanıma sahip olacaksınız. İş için doğru türden eldiven kullanın. Ellerinizin koruması buna bağlı.


İstanbul ve Diğer İlçe Ve Şehirler İş Güvenliği Ekipmanları Bloglar


Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

Bir önceki yazımız olan İş Güvenliği Malzemeleri Nelerdir başlıklı makalemizde İş güvenliği ekipmanları, İş Güvenliği Malzemeleri Nelerdir ve Kişisel Koruyucu Donanım Nedir Çeşitleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir